Altajský hrdelní zpěv


Hluboký hrdelní neboli alikvotní zpěv má své prameny ve střední Asii. Starověké kultury ho používaly u rituálních obřadů, oslavě hrdinských skutků a především k léčení nemocných. I v Evropě ho využívali léčitelé, šamani, druidové a kněží přírodních náboženství. Během staletí se jeho umění z našich končin vytratilo, jen částečně se používalo při zpěvu chorálů a na jeho léčivé působení se zapomnělo.


V sibiřské Altai se tento druh zpěvu stále předává z generace na generaci a jeho pěvci udržují kulturu svých předků živou. Zde se hrdelní zpěv nazývá Kai a místní pěvci Kaichy (Kajči). Zdejší zpěváci se už od mládí učí zvláštnímu nastavení úst, hrdla a jemné práci jazyka, aby se jim povedl hluboký dvojhlasný zpěv zesílením tzv. alikvotních hlubokých tónů. 

Zdejší bardi tento druh zpěvu dovedli k opravdové dokonalosti, altajského hrdelního zpěvu. Posluchač může vnímat nejen hru tradičních nástrojů a hluboký zpěv, ale i různé přírodní zvuky, zurčení vody, šumění větru, zpěv ptáků, hlasy zvířat i pastevců a to všechno v jedné chvíli. Svým zpěvem se spojují nejen se zemí, přírodou i předky a vyprávějí hrdinské eposy, ale uzdravují nemocné, proto mezi svým lidem požívají velké vážnosti.

Máme to štěstí, že k nám jezdí soubor hrdelního zpěvu AltaiKai z daleké Sibiře. Přijďte se i vy zaposlouchat do hlubokých hrdelních tónů nebo se sami tuto techniku naučit a aspoň na chvíli se přenést do pozemského ráje. O jejich šňůře vystoupení se můžete informovat na webových stránkách. 


Žádné komentáře:

Okomentovat

Milí přátelé, zde můžete přidat své komentáře, zobrazeny budou v co nejkratší době. Prosím představte se, anonymy nezobrazujeme, děkujeme za pochopení.